Below you can view Candidates that were validly nominated for each particular Parish and the result.

Arlington - Ashford - Atherington - Barnstaple Central Town Ward - Barnstaple Forches and Whiddon Valley Ward - Barnstaple Longbridge Ward - Barnstaple Newport Ward - Barnstaple Pilton Ward - Barnstaple Yeo Valley Ward - Berrynarbor - Bishops Nympton - Bishops Tawton - Bratton Fleming - Braunton East Ward - Braunton West Ward - Brayford - Brendon - Burrington - Chittlehamholt - Chittlehampton - Chulmleigh - Combe Martin - Countisbury - East and West Buckland East Buckland Ward - East and West Buckland West Buckland Ward - East Anstey - East Down - East Worlington - Filleigh - Fremington Bickington Ward - Fremington Fremington and Yelland Ward - Fremington Roundswell Ward - Fremington Woodville Ward - George Nympton - Georgeham - Goodleigh - Heanton Punchardon - Horwood, Lovacott and Newton Tracey Horwood Ward - Horwood, Lovacott and Newton Tracey Lovacott Ward - Horwood, Lovacott and Newton Tracey Newton Tracey Ward - Ilfracombe Central Ward - Ilfracombe East Ward - Ilfracombe West Ward - Instow - Kentisbury - Kings Nympton - Knowstone - Landkey - Loxhore - Lynton and Lynmouth - Marwood - Meshaw - Molland - Mortehoe - North Molton - Parracombe - Pilton West - Queens Nympton - Rackenford - Rackenford Creacombe Ward - Romansleigh - Rose Ash - Satterleigh and Warkleigh - Shirwell - South Molton - Swimbridge - Tawstock Rural Ward - Tawstock Urban Ward - Trentishoe - West Down - Westleigh - Witheridge

Arlington - Seven Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEAT TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BALMAN MARION   RETURNED UNOPPOSED
BARROW SALLY LAVINIA   RETURNED UNOPPOSED
HOUSE LUCY ANNE   RETURNED UNOPPOSED
KILBURN ROBERT JOHN   RETURNED UNOPPOSED
TUCKER JOANNE   RETURNED UNOPPOSED
TUDOR AUDREY RETIRED RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Ashford - Seven Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BOSLEY JANE HAREWOOD   RETURNED UNOPPOSED
HOLDER GEOFFREY CLIFFORD   RETURNED UNOPPOSED
LAWSON VAUGHAN SCOTT   RETURNED UNOPPOSED
ROWE NEIL   RETURNED UNOPPOSED
SAMPSON SARAH MARIA DRURY   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Atherington - Seven Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
DOMLEO ROBERT   RETURNED UNOPPOSED
JONES BEA RETIRED RETURNED UNOPPOSED
SQUIRE MARGARET ANN RETD NURSE RETURNED UNOPPOSED
WHITE WALTER JOHN MARKET GARDNER RETURNED UNOPPOSED
WILSON MARY PORTER   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Barnstaple Central Town Ward - Five Seats

Total Electorate: 3739

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BARTON CONSTABLE JO LIBERAL DEMOCRATS 563 Elected
CLIFT SIMON GREEN PARTY SECOND CHOICE CANDIDATE 292
GREEN JOHN LIBERAL DEMOCRATS 514 Elected
HARVEY SIMON PETER LOCAL CONSERVATIVES 543 Elected
HAWES ROD LIBERAL DEMOCRATS 519 Elected
HEWLETT MARTIN GREEN PARTY FIRST CHOICE CANDIDATE 302
HODGEN TONY LIBERAL DEMOCRATS 511
MACK ROBERT THE GREEN PARTY 226
ROWAN RACHEL THE GREEN PARTY 245
SMITH HEATHER THE GREEN PARTY 216
WILLIAMSON CARL JOHN LIBERAL DEMOCRATS 527 Elected
Spoilt Papers: 18   Percent Turnout: 33.49 percent  

Back to the top

Barnstaple Forches and Whiddon Valley Ward - Four Seats

Total Electorate: 3220

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BRAMLEY-HOWARD EARL GREEN PARTY FIRST CHOICE CANDIDATE 190
CARTER JANET MARGARET LIBERAL DEMOCRATS 420 Elected
CORNISH ROBERT THE GREEN PARTY 192
GODFREY IAN THE GREEN PARTY 162
HUNT JULIE LYNDA LIBERAL DEMOCRATS 439 Elected
LODGE ALEX THE GREEN PARTY 160
LYONS EILEEN MARY LOCAL CONSERVATIVES 239
MONK VALERIE LIBERAL DEMOCRATS 426 Elected
ROLLINGS KAREN ANN LIBERAL DEMOCRATS 375 Elected
Spoilt Papers: 2   Percent Turnout: 25.95 percent  

Back to the top

Barnstaple Longbridge Ward - One Seat

Total Electorate: 834

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BRAILEY DES   169 Elected
CANN ANDREW JOHN LIBERAL DEMOCRAT 67
ROBINS CLIVE THE GREEN PARTY 55
Spoilt Papers: 1   Percent Turnout: 35.27percent  

Back to the top

Barnstaple Newport Ward - Five Seats

Total Electorate: 3587

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BARNES STEPHEN THE GREEN PARTY 319
EASTAUGH MAVIS JACQUELINE LIBERAL DEMOCRATS 375
EDWARDS FRANK LIBERAL DEMOCRAT 639 Elected
HARRISON MICHAEL LOCAL CONSERVATIVES 698 Elected
KNIGHT RICKY GREEN PARTY FIRST CHOICE CANDIDATE 610 Elected
MACBETH BRIAN WILLIAM LIBERAL DEMOCRAT 560 Elected
MACK HEATHER THE GREEN PARTY 330
MATHEWS JOHN LOCAL CONSERVATIVES 692 Elected
SHAH ASHRAF ALI LIBERAL DEMOCRAT 375
SIMPSON DAVID ALAN LOCAL CONSERVATIVES 511
TUCKER-JONES AMELIA JOSEPHINE LIBERAL DEMOCRAT 360
WOTTON ANNA THE GREEN PARTY 277
WYCHERLEY AMANDA GREEN PARTY SECOND CHOICE CANDIDATE 360
Spoilt Papers: 9   Percent Turnout: 43.58 percent  

Back to the top

Barnstaple Pilton Ward - Four Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
ELKINS VAL LIBERAL DEMOCRAT RETURNED UNOPPOSED
PHILLIPS JEREMY DAVID LIBERAL DEMOCRAT RETURNED UNOPPOSED
ROOME IAN LIBERAL DEMOCRAT RETURNED UNOPPOSED
VERNON BRUCE LIBERAL DEMOCRAT RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Barnstaple Yeo Valley Ward - Five Seats

Total Electorate: 3454

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BROWN LESLEY AVRIL LIBERAL DEMOCRATS 621 Elected
DYER PAUL CHARLES COMMUNIST PARTY OF BRITAIN 162
HAYWOOD SUE LIBERAL DEMOCRATS 705 Elected
UPCOTT CATHERINE MARIE LIBERAL DEMOCRATS 570 Elected
UPCOTT STEPHEN PAUL LIBERAL DEMOCRATS 532 Elected
WINDSOR ARTHUR LIBERAL DEMOCRATS 598 Elected
Spoilt Papers: 34   Percent Turnout: 28.76 percent  

Back to the top

Berrynarbor - Nine Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
ADAMS MARK CAMERON   RETURNED UNOPPOSED
COLEMAN LEONARD ALWIN   RETURNED UNOPPOSED
CROCKETT PAUL   RETURNED UNOPPOSED
GINGELL RICHARD JOHN   RETURNED UNOPPOSED
HINCHLIFFE ANN HOUSEWIFE RETURNED UNOPPOSED
RICHARDS CLIVE   RETURNED UNOPPOSED
RICHARDS DAVID ARTHUR   RETURNED UNOPPOSED
SUSSEX SUSAN MARY   RETURNED UNOPPOSED
WORTH MADELEINE ANNE   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Bishops Nympton - Ten Seats

Total Electorate: 837

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
ANDREWS GEORGE ALFRED   122
BUTLER KAREN ELIZABETH MARY   184 Elected
COWLING IAN PETER INDEPENDENT 192 Elected
GUNN DENNIS ALBERT   279 Elected
HOSKIN SUSANNAH   224 Elected
SELLEY MERVYN JOHN   216 Elected
SETHERTON ALAN JOHN   237 Elected
SHAPCOTT NICHOLAS JAMES   208 Elected
SIZELAND JOHN CLINTON   123
SYMONS RACHEL   215 Elected
VERNEY DAVID   295 Elected
WOOLLACOTT MARK JAMES   291 Elected
Spoilt Papers: 5   Percent Turnout: 51.2 percent  

Back to the top

Bishops Tawton - Nine Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
DARE LYNN JANICE   RETURNED UNOPPOSED
GOODERHAM CHRIS   RETURNED UNOPPOSED
LAMBERT JOHN RICHARD   RETURNED UNOPPOSED
ROBINSON AMANDA JANE   RETURNED UNOPPOSED
SHAPLAND ROY LESLIE GILBERT   RETURNED UNOPPOSED
SPEAR ANDREW JOHN   RETURNED UNOPPOSED
TAYLOR JOHN WILLIAM   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Bratton Fleming - Ten Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BAWDEN RAY   RETURNED UNOPPOSED
BENBOW FRANK   RETURNED UNOPPOSED
HUXTABLE MICHAEL NORMAN   RETURNED UNOPPOSED
KELLAWAY PAULA JAYNE   RETURNED UNOPPOSED
LILLEY DAVID RICHARD   RETURNED UNOPPOSED
PROWSE MALCOLM STEPHEN   RETURNED UNOPPOSED
RIDD-JONES ARTHUR JAMES   RETURNED UNOPPOSED
SHAPLAND TERRANCE JAMES S/E GARDENER RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Braunton East Ward - Six Seats

Total Electorate: 3233

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
ALEXANDER MARK CHARLES   582 Elected
ASH SEBASTIAN PAUL LOCAL CONSERVATIVES 498 Elected
DANIEL PHILIP JOHN LOCAL CONSERVATIVES 534 Elected
HAYNES GILLIAN   428
LUCAS ROY LOCAL CONSERVATIVES 697 Elected
PEARSON JUNE YVONNE LOCAL CONSERVATIVES 494 Elected
SPARKES PETER LEONARD HARGREAVE   403
SPEAR LIZ   460
WELCH NICHOLAS DAVID   552 Elected
WILSON JOHN HENRY LOCAL CONSERVATIVES 437
Spoilt Papers: 4   Percent Turnout: 40.54 percent  

Back to the top

Braunton West Ward - Seven Seats

Total Electorate: 3299

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
CHESTERS JASMINE BESSIE LOCAL CONSERVATIVES 813 Elected
CHUGG CAROLINE LOCAL CONSERVATIVES 899 Elected
EATE BOB   478
HOULT JOHN STEPHEN   583 Elected
PALMER CAROL ANNE LOCAL CONSERVATIVES 551 Elected
SHAPLAND MARGUERITE DOROTHY   630 Elected
SMITH SALLY LOCAL CONSERVATIVES 509 Elected
TRUTE LESLEY JOAN   383
WELLSTEAD LINDA LOCAL CONSERVATIVES 545 Elected
WHITE ELIZABETH MARY   267
Spoilt Papers: 13   Percent Turnout: 43.29 percent  

Back to the top

Brayford - Ten Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BARROW NORMAN JOHN   RETURNED UNOPPOSED
BODDINGTON ALAN   RETURNED UNOPPOSED
COLLIER CHARLES GEOFFREY   RETURNED UNOPPOSED
COLLIER JONATHAN MARK   RETURNED UNOPPOSED
GOSLING DAVID JOHN   RETURNED UNOPPOSED
JEYES JANE   RETURNED UNOPPOSED
JONES LOUSIE KAY   RETURNED UNOPPOSED
LOWE BARRIE   RETURNED UNOPPOSED
SYMONS BRIAN JOHN   RETURNED UNOPPOSED
WHITE JOHN MICHAEL   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Brendon - Seven Seats

Total Electorate: 123

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
ADAMS SUSAN   38 Elected
BUTLER PETER DAVID   28 Elected
FLOYD JOSEPH   42 Elected
FLOYD WENDY ROSE   40 Elected
GREEN PADDY   45 Elected
PERCIVAL ANGELA KAYE MICHELENE   26
SOUTH LEONARD CHARLES FARMER 39 Elected
WEBBER ANNE MARGARET   39 Elected
Spoilt Papers: 0   Percent Turnout: 51.22 percent  

Back to the top

Burrington - Nine Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BAILEY PAUL ADRIAN MOLINEAUX   RETURNED UNOPPOSED
EVANS MIKE RETIRED BUSINESSMAN INTERNATIONAL COMPANY RETURNED UNOPPOSED
FRASER-SMITH BRIAN FRANK RETIRED FARMER AND MERCHANT RETURNED UNOPPOSED
MARRIOTT ROWAN JAMES   RETURNED UNOPPOSED
SHORT JOHN PICKARD   RETURNED UNOPPOSED
SMALE PETER MERVYN   RETURNED UNOPPOSED
SNELL ROGER JAMES   RETURNED UNOPPOSED
STONE DAVID JOHN   RETURNED UNOPPOSED
WESTON TRUDY MARGARET   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Chittlehamholt - Five Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
MAY MARTIN RICHARD   RETURNED UNOPPOSED
PETHERICK HEATHER MARY   RETURNED UNOPPOSED
SOLOMIDES SANDRA DIANE INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Chittlehampton - Eleven Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
ASH PETER ALFRED SINCLAIR   RETURNED UNOPPOSED
BROOKS SALLY LOUISE   RETURNED UNOPPOSED
COOK ALBERT EDWIN IND RETURNED UNOPPOSED
DAVIES ALISON ROSALIND INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED
EDWARDS MARIAN   RETURNED UNOPPOSED
REED DAVID ARTHUR INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED
ROE DAPHNE ANN   RETURNED UNOPPOSED
WILLIAMS GUY STEVEN INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Chulmleigh - Twelve Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
CROFT SUE   RETURNED UNOPPOSED
FULLBROOK JESSIE IRENE   RETURNED UNOPPOSED
GOVIER DENNIS JAMES   RETURNED UNOPPOSED
HARRISON BRIAN ERNEST RESIDENT OF CHULMLEIGH SINCE OCTOBER 1999 RETURNED UNOPPOSED
KNIGHT MATTHEW THE GREEN PARTY RETURNED UNOPPOSED
LUCAS PERCY JOHN   RETURNED UNOPPOSED
PHILLIPS DEBBIE   RETURNED UNOPPOSED
PHILLIPS ED   RETURNED UNOPPOSED
PHILLIPS SIMON BLAKE FARMER RETURNED UNOPPOSED
PINCOMBE TERRY   RETURNED UNOPPOSED
STONEMAN MARGARET ANNE   RETURNED UNOPPOSED
WEDLAKE ROSEMARY   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Combe Martin - Twelve Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
CLARK JULIA ANN   RETURNED UNOPPOSED
GUBB YVETTE GWENDOLINE   RETURNED UNOPPOSED
HUGHES ERIC JOHN RE-ELECTION RETURNED UNOPPOSED
MAIDMENT ELAINE LOUISE   RETURNED UNOPPOSED
READ WAYNE GARETH   RETURNED UNOPPOSED
SELDON STEPHEN JOHN INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED
SELDON TRACEY JEANNETTE INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED
SIDEBOTTOM JILL   RETURNED UNOPPOSED
SPENCER PETER FREDERICK TAYLOR COMBE MARTIN'S MOST EXPERIENCED COUNCILLOR RETURNED UNOPPOSED
SUSSEX SUSAN MARY   RETURNED UNOPPOSED
TOSSELL NICOLETTE BLANCHE CATHRINE   RETURNED UNOPPOSED
YELTON ARTHUR CHARLES   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Countisbury - Four Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
PILE ROBERT DONALD   RETURNED UNOPPOSED
PILE ROSEMARY SHAW   RETURNED UNOPPOSED
RICHARDS HERBERT   RETURNED UNOPPOSED
RIGBY IAN   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

East and West Buckland - East Buckland Ward - Three Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BOYD MICHELLE ANNE   RETURNED UNOPPOSED
GREEN RACHEL LUCY   RETURNED UNOPPOSED
HOPPER KEITH ALAN RESIDENT OF EAST BUCKLAND RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

East and West Buckland - West Buckland Ward - Eight Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
ELLIS PAUL   RETURNED UNOPPOSED
HAGON CHRISTINE   RETURNED UNOPPOSED
HARTLEY PETER RUPERT   RETURNED UNOPPOSED
MASON-THOMAS MARION   RETURNED UNOPPOSED
MITCHELL BRIAN ROGER WORKING GAMEKEEPER IN PARISH RETURNED UNOPPOSED
PARKIN JULIA MAY RETIRED RETURNED UNOPPOSED
WESTCOTT MARK JOHN   RETURNED UNOPPOSED
WITHERIDGE GEORGE FARMER RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

East Anstey - Eight Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEAT TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BEW IAIN MARTIN   RETURNED UNOPPOSED
BROCK SIMON JOE   RETURNED UNOPPOSED
EDWARDS PETER   RETURNED UNOPPOSED
GILLETT CHARLES ANTHONY   RETURNED UNOPPOSED
NOON IAIN NICHOLAS   RETURNED UNOPPOSED
VEREKER NEVILLE HENRY PRENDERGAST CHARTERED SURVEYOR (RETIRED) RETURNED UNOPPOSED
WHITE JOHN   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

East Down - Seven Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEAT TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
FRY RICHARD MORLEY   RETURNED UNOPPOSED
GINGELL MALCOLM GEORGE TOWN CLERK RETURNED UNOPPOSED
KEMPF LIS RETIRED LICENSEE RETURNED UNOPPOSED
MANT MICHAEL GEORGE   RETURNED UNOPPOSED
NORTON ANTHONY GEORGE RETIRED CIVIL SERVANT RETURNED UNOPPOSED
TARR RICHARD LAURENCE FCA RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

East Worlington - Seven Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
FRYER SALLY PATRICIA   RETURNED UNOPPOSED
SMYTH SYLVIA JEAN FARMER RETURNED UNOPPOSED
WALL TIMOTHY MARCUS PATRICK   RETURNED UNOPPOSED
WEBBER DEREK RICHARD   RETURNED UNOPPOSED
WHITING IAN   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Filleigh - Seven Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BOWEN ROGER ALLEN   RETURNED UNOPPOSED
COOK ALBERT EDWIN IND RETURNED UNOPPOSED
COOK STEPHEN   RETURNED UNOPPOSED
DENNIS IAN SYDNEY JOHN   RETURNED UNOPPOSED
SMALLEY PAUL HAYLOCK   RETURNED UNOPPOSED
TOMS KAREN LESLEY   RETURNED UNOPPOSED
WATTS ROGER HENRY   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Fremington - Bickington Ward - Three Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BENNETT CAROLYN KAY INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED
HOCKIN BRIAN DAVID   RETURNED UNOPPOSED
MCCORMACK-HOLE CAROL ANNE LIBERAL DEMOCRATS RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Fremington - Fremington and Yelland Ward - Six Seats

Total Electorate: 3384

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BARNES STEPHEN THE GREEN PARTY 261
GILL JOHN ANTHONY LOCAL CONSERVATIVES 592 Elected
HARRIS BOWSER INDEPENDENT 559 Elected
JONES DICK LOCAL CONSERVATIVES 641 Elected
JURY DAVID JOHN INDEPENDENT 632 Elected
PASCOE CHRIS LIBERAL DEMOCRAT 522 Elected
SILVER WAYNE LINDSAY INDEPENDENT 623 Elected
THOMAS SHARON ANNE PEOPLE NOT POLITICS (INDEPENDENT) 403
WOOD TONY   331
Spoilt Papers: 15   Percent Turnout: 42.95 percent  

Back to the top

Fremington - Roundswell Ward - Three Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEAT TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
HOLLAND PAM INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED
TURNER GRAHAM   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Fremington Woodville Ward - Three Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BRAILEY DES   RETURNED UNOPPOSED
PIPER CHARLES ERNEST INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED
TURNER CHRIS INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

George Nympton - Seven Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEAT TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BLIGHT DAVID JOHN SELF-EMPLOYED TRADER RETURNED UNOPPOSED
EDWARDS COLIN ALFRED RETIRED RETURNED UNOPPOSED
FROST COLIN REGINALD   RETURNED UNOPPOSED
GAY MERVYN JOHN FARMER RETURNED UNOPPOSED
JONES PETER DAVID RAE ENGINEER RETURNED UNOPPOSED
PLUMMER DAVID   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Georgeham - Nine Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BRIAN ROSEMARY   RETURNED UNOPPOSED
HARRISON MICHAEL JOHN   RETURNED UNOPPOSED
MASKELL STUART ALAN   RETURNED UNOPPOSED
MEEK VERLIE ANNE   RETURNED UNOPPOSED
SLADE LESLEY CAROL   RETURNED UNOPPOSED
SYMONDS JOHN KNILL LOCAL RESIDENT SINCE 1950 RETURNED UNOPPOSED
TUCKER ROBERT GEOFFREY STEWART LOCAL BEACH OWNER RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Goodleigh - Five Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
COLE JOHN HYWEL REES   RETURNED UNOPPOSED
LEWORTHY JEMMA   RETURNED UNOPPOSED
RAYMOND ELAINE ANNE RETIRED PARISHONER RETURNED UNOPPOSED
THORNE MARK   RETURNED UNOPPOSED
WILLOUGHBY JAYNE   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Heanton Punchardon - Ten Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
ELLIOTT JEANNE EDITH PARISH COUNCILLOR HEANTON PARISH RETURNED UNOPPOSED
FRANCE MICHAEL RICHARD   RETURNED UNOPPOSED
GILKES LANCE STUART NEIL   RETURNED UNOPPOSED
JOSSELYN JOHN DAVID   RETURNED UNOPPOSED
MASTERSON JOHN PATRICK ROGER   RETURNED UNOPPOSED
WILLEY JOHN   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Horwood, Lovacott and Newton Tracey - Horwood Ward - Two Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
DAVIES ANDY   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Horwood, Lovacott and Newton Tracey - Lovacott Ward - Three Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BURTON PAM   RETURNED UNOPPOSED
MOORE KENNETH WILLIAM   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Horwood, Lovacott and Newton Tracey - Newton Tracey Ward - Two Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BELLEW PETER JAMES   RETURNED UNOPPOSED
FORD DAVID THOMAS   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Ilfracombe Central Ward - Seven Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEAT TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BLUNDELL MARGARET ANN ILFRACOMBE TOGETHER RETURNED UNOPPOSED
BUTLER WENDY MARGARET ILFRACOMBE TOGETHER RETURNED UNOPPOSED
COURTNAGE LYNDA ILFRACOMBE TOGETHER RETURNED UNOPPOSED
FURBER ALBERT GEORGE INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED
PEARSON FRANK ILFRACOMBE TOGETHER RETURNED UNOPPOSED
SWAN JOHN ROBERT ILFRACOMBE TOGETHER INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Ilfracombe East Ward - Four Seats

Total Electorate: 1939

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
CRABB PAUL EDWARD ILFRACOMBE TOGETHER 478 Elected
DYMOND MICHAEL JAMES INDEPENDENT 312 Elected
EDMUNDS MIKE INDEPENDENT 444 Elected
GREEN NANCY ELIZABETH ILFRACOMBE TOGETHER 286
HAYES ERIC STANLEY   94
THOMPSON BOB ILFRACOMBE TOGETHER 467 Elected
WEBB PHILIP ARTHUR ILFRACOMBE TOGETHER 231
Spoilt Papers: 12   Percent Turnout: 42.31 percent  

Back to the top

Ilfracombe West Ward - Seven Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
COOPER LEO ROWAN ILFRACOMBE TOGETHER RETURNED UNOPPOSED
DONOVAN JANICE PATRICIA ILFRACOMBE TOGETHER RETURNED UNOPPOSED
DONOVAN RODNEY EDWARD ILFRACOMBE TOGETHER RETURNED UNOPPOSED
FOWLER GEOFF ILFRACOMBE TOGETHER RETURNED UNOPPOSED
LEY RONALD EDWARD ILFRACOMBE TOGETHER RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Instow - Nine Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEAT TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
COOK PETER RETIRED RETURNED UNOPPOSED
CROMBIE NEIL KIRK   RETURNED UNOPPOSED
GREEN MICHAEL JOHN   RETURNED UNOPPOSED
HARPER CHARLES DAVID   RETURNED UNOPPOSED
JOHNS ANTHONY RICHARD   RETURNED UNOPPOSED
MAY GEOFFREY JOHN   RETURNED UNOPPOSED
MOORES BRIAN   RETURNED UNOPPOSED
WHITE STEWART ANTHONY FRANK   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Kentisbury - Seven Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEAT TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BARROW COURTNEY JOHN MACHANIC RETURNED UNOPPOSED
GREEN PHILIP THOMAS   RETURNED UNOPPOSED
LILLICRAP STEWART WILLIAM   RETURNED UNOPPOSED
PARKER DAVID LESLIE AGRICULTURE AND HORTICULTURE SALES CONSULTANT RETURNED UNOPPOSED
PILE MAURICE JAMES   RETURNED UNOPPOSED
RICHARDS HUGH BENJAMIN   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Kings Nympton - Nine Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
AYRE JOHN HENRY   RETURNED UNOPPOSED
BAMFIELD STEPHEN ALASTAIR   RETURNED UNOPPOSED
BOWDEN AMY ALBERTA   RETURNED UNOPPOSED
GOVIER LLOYD   RETURNED UNOPPOSED
HOWLAND SARAH ELIZABETH   RETURNED UNOPPOSED
KENNERSON ANNE IRENE HOUSEWIFE RETURNED UNOPPOSED
LAKE ADRIAN JOHN FARMER RETURNED UNOPPOSED
LATHAM NORMA GLADYS   RETURNED UNOPPOSED
WHITTAKER RODERICK THOMAS   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Knowstone - Seven Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
RILEY JUDITH MARIE   RETURNED UNOPPOSED
STANBURY JOHN RICHARD   RETURNED UNOPPOSED
VOS RICHARD GRAHAME   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Landkey - Nine Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
CLARKE DONALD HENRY   RETURNED UNOPPOSED
GRAVELL DAVID GEORGE   RETURNED UNOPPOSED
HALLIDAY RICHARD   RETURNED UNOPPOSED
JOY DICK RETIRED BUT ASSERTIVE RETURNED UNOPPOSED
LANE GLYNETH RICHARD   RETURNED UNOPPOSED
PROWSE RICHARD JOHN   RETURNED UNOPPOSED
RANCE WEYLAND KENNEDY CARTWRIGHT INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Loxhore - Five Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
DELVE CAROLE ANNE   RETURNED UNOPPOSED
INGRAM ROBERT ANTHONY   RETURNED UNOPPOSED
McLAURIN HEDLEY DAVID   RETURNED UNOPPOSED
MATTHEWS MICHAEL ALEXANDER INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED
NICHOLLS CAROLE ELIZABETH   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Lynton and Lynmouth - Twelve Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BISHOP DEREK CHARLES   RETURNED UNOPPOSED
BOWDEN CHRISTINE GWYNETH FLORIST RETURNED UNOPPOSED
FRANKISH JOHN BARRY FULL TIME GENERAL PRACTITIONER RETURNED UNOPPOSED
HIBBERT SUZETTE ELIZABETH   RETURNED UNOPPOSED
HOBBS BARRY   RETURNED UNOPPOSED
HOWELLS BRINLEY HAMES HOTELIER. RETIRED ENGINEER RETURNED UNOPPOSED
PEACOCK BERNARD JAMES   RETURNED UNOPPOSED
RODWAY ELIZABETH ANN   RETURNED UNOPPOSED
TRAVIS JOHN FREDERICK   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Marwood - Nine Seats

Total Electorate: 615

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
CHUGG BRIAN JAMES   241 Elected
DARLING MICKY   123 Elected
DARLING SHEELAGH FRANCES   162 Elected
GLANVILLE JAN   127 Elected
JONES JANE   114
LATHAM COLIN GEOFFREY FARMER 207 Elected
MAY RICHARD NORMAN   193 Elected
TAMLYN GORDON RICHARD   230 Elected
TILBY GAYNOR LOUISE   117 Elected
WALLIS CHRIS   194 Elected
Spoilt Papers: 12   Percent Turnout: 42.31 percent  

Back to the top

Meshaw - Five Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
McCONAGHEY NICHOLAS JOHN   RETURNED UNOPPOSED
SMITH BARRIE MICHAEL JOHN   RETURNED UNOPPOSED
SUMMERS JENNIFER MARGARET   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Molland - Eight Seats - NO QUORUM, INSUFFICIENT CANDIDATES – NOTICE OF ELECTION FOR THE REMAINING SEATS TO BE RE-ADVERTISED IN DUE COURSE

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
MILTON JOHN WILLIAM JAMES   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Mortehoe - Nine Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
COOK KEVIN GEORGE   RETURNED UNOPPOSED
DENNIS ELAINE   RETURNED UNOPPOSED
DODDS DAVID   RETURNED UNOPPOSED
DUFFIELD DONALD   RETURNED UNOPPOSED
KNIGHT PATRICIA ANN   RETURNED UNOPPOSED
RESSEL ELISABETH ANN   RETURNED UNOPPOSED
RICHARDS JON ANTONY   RETURNED UNOPPOSED
WALKER MEL   RETURNED UNOPPOSED
WILKINSON MALCOLM ANDREW   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

North Molton - Eleven Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BULLED ELIZABETH PATRICIA SUSAN   RETURNED UNOPPOSED
DUNN JEREMY THOMAS   RETURNED UNOPPOSED
GAMMON KENNETH JAMES   RETURNED UNOPPOSED
GEEN HERBERT GEORGE   RETURNED UNOPPOSED
KERBY DONALD   RETURNED UNOPPOSED
PHILLIPS ALBERT THOMAS   RETURNED UNOPPOSED
PROCTER RONALD LESLIE   RETURNED UNOPPOSED
SAVORY BRENDA CONSTANCE   RETURNED UNOPPOSED
STUCLEY PETER   RETURNED UNOPPOSED
WEBSTER KEITH WILLIAM EUSTACE   RETURNED UNOPPOSED
WHITE GRAHAM   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Parracombe - Seven Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEAT TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
EDGINGTON CAROL ANNE RETIRED RETURNED UNOPPOSED
FARMER GRAHAM LESLIE   RETURNED UNOPPOSED
GOODE UDA CHRISTEL BETTINA   RETURNED UNOPPOSED
MOORE BRIAN CHARLES   RETURNED UNOPPOSED
WALTERS GILBERT HENRY   RETURNED UNOPPOSED
WHITE NICHOLAS PATRIC   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Pilton West - Five Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
MAY ANDREW JOHN   RETURNED UNOPPOSED
MAY MICHAEL HERBERT   RETURNED UNOPPOSED
NAGLE MIKE INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED
ROSE DAVID   RETURNED UNOPPOSED
SAUNDERS PETER RAYMOND   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Queens Nympton - Two Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
AYRE LLOYD REDGINALD   RETURNED UNOPPOSED
RADFORD ROBERT RAY   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Rackenford - Seven Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
ALDRIDGE RICK   RETURNED UNOPPOSED
CHILD SARAH FARMER RETURNED UNOPPOSED
CRANCH CAROLYN   RETURNED UNOPPOSED
LANE MICHAEL PETER ANDREW   RETURNED UNOPPOSED
MORRISON BRIAN   RETURNED UNOPPOSED
PHILLIPS FREDERICK ALAN FARMER CONTRACTOR RETURNED UNOPPOSED
STONE RONALD ANDREW   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Rackenford Creacombe Ward - One Seat - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
LEE JOHN FARMER RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Romansleigh - Five Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
CHUDLEY LINDA RUTH   RETURNED UNOPPOSED
CHUDLEY MAUREEN EMILY MARGERY   RETURNED UNOPPOSED
GAZELEY JOHN WILLIAM LOCAL BUSINESS OWNER RETURNED UNOPPOSED
GILBERT PETER ANTHONY   RETURNED UNOPPOSED
LEWINGTON ANITA   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Rose Ash - Seven Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
CODY BILL   RETURNED UNOPPOSED
COLE CYRIL EDGAR   RETURNED UNOPPOSED
CRONK DENIS RICHARD   RETURNED UNOPPOSED
FERGIE JANET ELIZABETH   RETURNED UNOPPOSED
TURNER RICHARD JOHN   RETURNED UNOPPOSED
VEALE DELSIE LILIAN   RETURNED UNOPPOSED
WOOLLACOTT DENIS JOHN FARMER RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Satterleigh and Warkleigh - Five Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
DONALDSON MAREK BOGUSLAW JAN   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Shirwell - Seven Seats

Total Electorate: 317

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
ADAMS GILLIAN MARGARET RETIRED INDEPENDENT 72
BONDS PATRICK WILLIAM LLOYD   91 Elected
FRIEND JAMES DAVID   161 Elected
GEORGE RONALD WILLIAM RETIRED BUILDER 89 Elected
HAYWARD MICHAEL GEORGE   119 Elected
KINGDON REG FARMER LIVED IN SHIRWELL 60 YEARS 141 Elected
PINE MARK ROBERT   116 Elected
SNOW NORMA MARGARET RETIRED HEAD OCCUPATIONAL THERAPIST 103 Elected
Spoilt Papers: 1   Percent Turnout: 65.62 percent  

Back to the top

South Molton - Twelve Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
KINGDON MARTIN JAMES FARMER RETURNED UNOPPOSED
LOCK STEPHEN WILLIAM LIBERAL DEMOCRAT RETURNED UNOPPOSED
MAIR JOHN HOLCOMBE INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED
PETHERICK ANDREW ROBERT HENRY INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED
SEWELL SUSAN JANE LIBERAL DEMOCRAT RETURNED UNOPPOSED
SMALE MICHAEL ROGER JOHN INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED
SMALLRIDGE LYNNE MARGARET INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED
VENISON GEOFF   RETURNED UNOPPOSED
VENISON KEVIN INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED
WAY MERVYN FREDERICK MANAGING DIRECTOR RETURNED UNOPPOSED
WHITE STEPHEN KENNETH INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED
WORDEN DAVID JOHN LIBERAL DEMOCRAT RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Swimbridge - Eight Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
COMERFORD ANDREW STEPHEN   RETURNED UNOPPOSED
CRUMPTON MICHAEL CARE HOME MANAGER RETURNED UNOPPOSED
HALL TOBY INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED
KING BOB RETIRED RETURNED UNOPPOSED
LIVERTON RAYMOND JOHN RTD ELECTRICAL ENGINEER RETURNED UNOPPOSED
SINGH SOLOMON SATNAM BUSINESSMAN RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Tawstock Rural Ward - Four Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEAT TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BELL CLIFFORD INDEPENDENT RETIRED NURSERYMAN RETURNED UNOPPOSED
PEARCE MICHAEL WILLIAM   RETURNED UNOPPOSED
SHORT NIGEL PICKARD   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Tawstock Urban Ward - Seven Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BRAILEY DES   RETURNED UNOPPOSED
HARPER DEREK RAYMOND ALAN   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Trentishoe - Three Seats - NO CANDIDATES, NOTICE OF ELECTION TO BE RE-ADVERTISED IN DUE COURSE

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
NO CANDIDATES      

Back to the top

West Down - Eight Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
HEWITT TONY PLANNING AND BUILDING DESIGN CONSULTANT RETURNED UNOPPOSED
SQUIRE SUSAN   RETURNED UNOPPOSED
VOLLEY JANET ELISABETH   RETURNED UNOPPOSED
WRIGHT EDWARD BENEDICT   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Westleigh - Eight Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEAT TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
CRAZE JONATHAN VICTOR   RETURNED UNOPPOSED
DART WILLIAM JOHN   RETURNED UNOPPOSED
FRONTERAS PAUL   RETURNED UNOPPOSED
HUDSON MICHAEL RETIRED COMPANY DIRECTOR RETURNED UNOPPOSED
MARSHALL BRUCE MARTIN ARMSTRONG   RETURNED UNOPPOSED
MAY JOHN KEITH   RETURNED UNOPPOSED
PARKS MICHELE   RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Witheridge - Ten Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
GOODWIN CLAIRE   RETURNED UNOPPOSED
KERSHAW CHRIS   RETURNED UNOPPOSED
LOOSE CHARLES VICTOR   RETURNED UNOPPOSED
MANNING GERALD CYRIL   RETURNED UNOPPOSED
PALMER KATE   RETURNED UNOPPOSED
STANBURY MARY RUTH   RETURNED UNOPPOSED
WHITE STUART JAMES   RETURNED UNOPPOSED