Results by Ward

Overall turnout - percent

Bickington and Roundswell - Two Seats

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
Basil Christine Green Party Candidate 226
Brodie Mary Elizabeth Labour Party 183
Cann Rodney Sheridan Conservative Party Candidate  1024 - ELECTED
Chalmers David Liberal Democrats 643
Flynn Jackie Conservative Party Candidate  653 - ELECTED
Hockin Brian David UK Independence Party (UKIP) 556
Mack Linda Jane Green Party Candidate 135
McCormack-Hole Carol Anne Liberal Democrats 558
Turner Graham Independent 426
Spoilt Papers: 18 Percent Turnout: 70.58

Back to the top

Bishops Nympton - One Seat

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
Ley Eric William Independent 1052 - ELECTED 
Warren Sarah Green Party Candidate 268
Spoilt papers:  41 Percent Turnout: 78.08

Back to the top

Bratton Fleming -One Seat

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
Freeman Peter Harper The Conservative Party Candidate  456 
Godfrey Ian James The Green Party Candidate 164 
Mason Marion Elizabeth Labour Party 84 
Prowse Malcolm Stephen  Independent  594 - ELECTED
Spoilt papers:  12 Percent Turnout: 76.76 

Back to the top

Braunton East - Two Seats

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
Beardshall Katy Green Party Candidate 467 
Bonds Robin James Conservative Party Candidate 802 - ELECTED
de Groot Gwen Green Party Candidate 348
Lucas Roy Conservative Party Candidate 769 - ELECTED
Molyneux Gregory Stuart Trade Unionist and Socialist Coalition 54
Neary Danny James Labour Party 158 
Spear Derrick Wilfred John Liberal Democrats  766
Spear Liz Liberal Democrats  764
Spoilt papers:  59 Percent Turnout: 74.15

Back to the top

Braunton West - Two Seats

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
Bennett Dave Liberal Democrats 835 
Cann Valerie Jean  Labour Party  482 
Chesters Jasmine Bessie Conservative Party Candidate  1137 - ELECTED 
Chugg Caroline Jean Conservative Party Candidate 1185 - ELECTED 
Withey Wayne Liberal Democrats 600 
Spoilt papers: 31  Percent Turnout: 73.12 

Back to the top

Central Town (Barnstaple) - Two Seats

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
Bradford Adam  Liberal Democrats  799 - ELECTED
Daunt Julia Green Party Candidate 478
Kennaugh Martin John Conservative Party Candidate 515 
Sables Gerrard Anthony Communist Party 105 
Watkin Michelle  Green Party Candidate  463
Webber Faye Valda Liberal Democrats 892 - ELECTED
Wright Nigel Conservative Party Candidate 458
Spoilt papers:  40 Percent Turnout: 57.06

Back to the top

Chittlehampton - One Sea

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
Moseley George David The Conservative Party Candidate 538
Turner Chris UK Independence Party (UKIP) 178 
White Walter John Independent  735 - ELECTED
Willoughby Sarah Patricia Green Party Candidate 173 
Spoilt papers:  10 Percent Turnout: 80.23 

Back to the top

Chulmleigh - One Seat

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
Croft Sue The Conservative Party Candidate 723 - ELECTED 
Gravell Peter Andrew  Liberal Democrats  279 
Rigler Giles Green Party Candidate 180 
Winslow-Johnson Jean UK Independence Party (UKIP) 227 
Spoilt papers: 14  Percent Turnout: 75.21 

Back to the top

Combe Martin - Two Seats

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
Barker David Stuart Conservative Party Candidate 519 
Chivers Kyle Green Party Candidate 468 
Clark Julia Ann  Independent  814 
Gubb Yvette Gwendoline  Independent  1281 - ELECTED
Lovering John Conservative Party Candidate 1075 - ELECTED
Spoilt papers: 17  Percent Turnout: 72.53 

Back to the top

Forches and Whiddon Valley (Barnstaple) - Two Seats

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
Basil Neil Green Party Candidate 299
Haywood Sue  Liberal Democrats  825 - ELECTED 
Hoare David William Conservative Party Candidate 561 
Hunt Julie Lynda Liberal Democrats  665 - ELECTED 
Knight L'Anne Green Party Candidate 235 
Lowe Douglas Charles Trade Unionist and Socialist Coalition 130 
Simpson Symmo Conservative Party Candidate 354 
Spoilt papers:  54 Percent Turnout:  57.72

Back to the top

Fremington - Two Seats

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
Basil Jane The Green Party Candidate 307 
Bell Jim UK Independence Party (UKIP) 688 
Biederman Frank Lindsay  Independent  1573 - ELECTED 
Kingdom Sue  Conservative Party Candidate  583 
Ritterband-Fulcher Jason David Conservative Party Candidate 421 
Wood Tony Independent 793 - ELECTED 
Spoilt papers: 20  Percent Turnout: 73.74 

Back to the top

Georgeham and Mortehoe - Two Seats

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
Barker Pat Conservative Party Candidate 901 - ELECTED 
Darell Bob Conservative Party Candidate 671 
Harrison Mike Green Party Candidate 501 
Walker Johnie Green Party Candidate 434 
Wilkinson Malcolm Andrew Liberal Democrats  841 - ELECTED 
Woodman Steve  Liberal Democrats  646 
Spoilt papers:  36 Percent Turnout:  74.77

Back to the top

Heanton Punchardon - One Seat

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
Bunyard Brad The Green Party Candidate 315
Davis Andrea Vivienne The Conservative Party Candidate 666 - ELECTED
Spoilt papers:  20 Percent Turnout: 59.90

Back to the top

Ilfracombe Central - Two Seats

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
Campbell Jim Independent 520 - ELECTED
Crabb Paul Edward Conservative Party Candidate 713 - ELECTED 
Ebert Toby Labour Party 327 
Grummitt Noel  Green Party Candidate  410 
Pearson Frank  Green Party Candidate  388 
Robertson Stuart UK Independence Party (UKIP) 396 
Yabsley Paul Conservative Party Candidate 494
Spoilt papers:  23 Percent Turnout: 53.97

Back to the top

Ilfracombe East - One Seat

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
Courtnadge Lynda  The Conservative Party Candidate  410
Edmunds Mike Independent 817 - ELECTED
Hayes Eric Stanley Independent 145
Spoilt papers: 26 Percent Turnout: 69.64

Back to the top

Ilfracombe West - Two Seats

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
Darkin Kathrine Trade Unionist and Socialist Coalition 101
Fowler Geoff Liberal Democrats  936 - ELECTED
Holdsworth Marianna Labour Party 253
Leck Kit  Liberal Democrats  417 
Meadlarkin Ian UK Independence Party (UKIP) 579 - ELECTED
Milton Felix James Conservative Party Candidate 565 
Pearson Netti Green Party Candidate 410 
Short Edward Conservative Party Candidate 420 
Tooley Oliver John Green Party Candidate 253 
Spoilt papers: 23 Percent Turnout: 63.94

Back to the top

Instow - One Seat

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
Moores Brian  The Conservative Party Candidate  676 - ELECTED 
Wearne Phillip Kenwyn  Green Party Candidate  326 
Spoilt papers:  16 Percent Turnout: 78.25

Back to the top

Landkey, Swimbridge and Taw - Two Seats

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
Angell Tolley Jacob Liberal Democrats 740 
Haworth-Booth Mark Green Party Candidate 441 
Haywood Tasha  Liberal Democrats  636 
Knight Josie Green Party Candidate 515 
Lane Glyn  Conservative Party Candidate  1376 - ELECTED 
Luggar David Graham Conservative Party Candidate 1156 - ELECTED 
Verney Chris UK Independence Party (UKIP) 484 
Spoilt papers: Percent Turnout: 74.91 

Back to the top

Longbridge (Barnstaple) - Two Seats

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
Bell Oliver John Leslie Labour Party 231
Brailey Des Conservative Party Candidate  1439 - ELECTED
Davis Shona Green Party Candidate 288
Dawson Loki Liberal Democrats 576
Hemmings Gary Green Party Candidate 248
Jones Dick  Conservative Party Candidate  942 - ELECTED
Rennles Alan Richard Liberal Democrats 715
Spoilt papers: 37 Percent Turnout: 71.78

Back to the top

Lynton and Lynmouth - One Seat

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
Dallyn John Independent 245
Meakin Tony The Conservative Party Candidate  380
Patrinos John Independent 399 - ELECTED
Spoilt papers:  23 Percent Turnout:  73.31

Back to the top

Marwood - One Seat

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
Darling Micky Green Party Candidate 173 
Pile Jim Conservative Party Candidate 504 
Tucker Joe  Liberal Democrats  582 - ELECTED 
Spoilt papers:  7 Percent Turnout:  78.90

Back to the top

Newport (Barnstaple) - Two Seats

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
Chamings Matt Green Party Candidate 728 
Harrison Michael  Conservative Party Candidate  889 - ELECTED 
Haworth-Booth Rosie Green Party Candidate 477 
Haywood Chris Liberal Democrats 812 
Mathews John Vincent Conservative Party Candidate 1025 - ELECTED 
Williams Julian  Liberal Democrats  510 
Spoilt papers: 30  Percent Turnout: 68.26 

Back to the top

North Molton - One Seat

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
Drennen Debbie Green Party Candidate 379 
Edgell Richard Colin  The Conservative Party Candidate  968 - ELECTED 
Spoilt Papers: 28 Percent Turnout:  76.52

Back to the top

Pilton (Barnstaple) - Two Seats

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
Boone Hilary Kathryn Labour Party  245
D'Souza Sue Conservative Party Candidate  498
Greenslade Brian Carol  Liberal Democrats   1133 - ELECTED
Knight Ricky Green Party Candidate  666
Long Ian Green Party Candidate  355
Manuel Mair  Liberal Democrats   841 - ELECTED
Martin Rachel Louise Conservative Party Candidate  532
McGuinness Stuart John Communist Party  58
Spoilt papers:  15 Percent Turnout:  67.68

Back to the top

South Molton - Two Seats

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
Abbott Emily Anne Green Party Candidate 318
Buckingham Michael Andrew Conservative Party Candidate 547 
Bushell Matthew Thomas Liberal Democrats 585 
Cornelius Marc Peter Independent 289 
Elvidge John Robert Green Party Candidate 199 
Lewis Tracey Independent 486 
Herniman Ron Independent 98 
Lock Stephen William Independent 295 
Moore  John Independent  996 - ELECTED 
Smith Mike Conservative Party Candidate 432 
Worden David John  Liberal Democrats 651 - ELECTED
Spoilt papers: 52 Percent Turnout: 66.22 

Back to the top

Witheridge - One Seat

Total Electorate: 

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
Fox Woody Green Party Candidate 358 
Yabsley Jeremy Owen Independent  1044 - ELECTED 
Spoilt papers:  79 Percent Turnout: 75.79 

Back to the top

Yeo Valley (Barnstaple) - Two Seats

Total Electorate: 

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
Cann Joy Mary  Liberal Democrats   708 - ELECTED
Cox Tarla Marie Green Party Candidate  235
Goodger Louise Jane Green Party Candidate  219
Goodwin Garth Conservative Party Candidate  298
Jordan Peter Jonathan Trade Unionist and Socialist Coalition  88
Norden Andy UK Independence Party (UKIP)  452
Payne Graham Charles Independent  206
Roome Ian  Liberal Democrats   838 - ELECTED
Tomlinson Roy Ernest Labour Party  180
Wellstead Linda Conservative Party Candidate  277
Spoilt papers:  39 Percent Turnout:  60.79

Back to the top