Thursday 5 May 2011

Below you can view Candidates that were validly nominated for each particular Parish and the result.

Overall turnout - 44.25 percent

Arlington - Ashford - Atherington - Barnstaple Central Town Ward - Barnstaple Forches and Whiddon Valley Ward - Barnstaple Longbridge Ward - Barnstaple Newport Ward - Barnstaple Pilton Ward - Barnstaple Yeo Valley Ward - Berrynarbor - Bishops Nympton - Bishops Tawton - Bratton Fleming - Braunton East Ward - Braunton West Ward - Brayford - Brendon - Burrington - Chittlehamholt - Chittlehampton - Chulmleigh - Combe Martin - Countisbury - East and West Buckland East Buckland Ward - East and West Buckland West Buckland Ward - East Anstey - East Down - East Worlington - Filleigh - Fremington Bickington Ward - Fremington Fremington and Yelland Ward - Fremington Roundswell Ward - Fremington Woodville Ward - George Nympton - Georgeham - Goodleigh - Heanton Punchardon - Horwood, Lovacott and Newton Tracey Horwood Ward - Horwood, Lovacott and Newton Tracey Lovacott Ward - Horwood, Lovacott and Newton Tracey Newton Tracey Ward - Ilfracombe Central Ward - Ilfracombe East Ward - Ilfracombe West Ward - Instow - Kentisbury - Kings Nympton - Knowstone - Landkey - Loxhore - Lynton and Lynmouth - Marwood - Meshaw - Molland - Mortehoe - North Molton - Parracombe - Pilton West - Queens Nympton - Rackenford - Rackenford Creacombe Ward - Romansleigh - Rose Ash - Satterleigh and Warkleigh - Shirwell - South Molton - Swimbridge - Tawstock Rural Ward - Tawstock Urban Ward - Trentishoe - West Down - Westleigh - Witheridge

Arlington - Seven Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BARROW SALLY LAVINIA FEMALE FARMER RETURNED UNOPPOSED
KILBURN ROBERT JOHN - RETURNED UNOPPOSED
MCKERNAN-LEWIS NEIL MICHAEL - RETURNED UNOPPOSED
TUCKER JOANNE - RETURNED UNOPPOSED
TUDOR AUDREY - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Ashford - Seven Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BOSLEY JANE HAREWOOD - RETURNED UNOPPOSED
HOLDER GEOFFREY CLIFFORD - RETURNED UNOPPOSED
LAWSON VAUGHAN - RETURNED UNOPPOSED
ROWE NEIL - RETURNED UNOPPOSED
SAMPSON SARAH MARIA DRURY - RETURNED UNOPPOSED
SANDWELL BARBARA VICTORIA - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Atherington - Seven Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BOYCE ANDY - RETURNED UNOPPOSED
DOMLEO ROBERT FARMING PARTNER RETURNED UNOPPOSED
MILTON MARCUS MEDICAL LABORATORY ASSISTANT RETURNED UNOPPOSED
UMPLEBY JOE RETIRED SURVEYOR/VALUER RETURNED UNOPPOSED
WEEKS GORDON WILLIAM - RETURNED UNOPPOSED
WHITE WALTER JOHN - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Barnstaple Central Town Ward - Five Seats

Total Electorate: 3709

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BRADFORD ADAM LIBERAL DEMOCRAT 704 ELECTED
HARVEY SIMON PETER - 688 ELECTED
HAWES RODNEY HILLMAN LIBERAL DEMOCRAT 445 ELECTED
SABLES GERRARD ANTHONY COMMUNIST PARTY 164
WATKIN MICHELLE LIBERAL DEMOCRAT 486 ELECTED
WILSHER JANE LIBERAL DEMOCRAT 539 ELECTED
Spoilt Papers: 34 33.7 percent Turnout: -

Back to the top

Barnstaple Forches and Whiddon Valley Ward - Four Seats

Total Electorate: 3275

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BARTLETT JIM INDEPENDENT 282
CARTER JANET MARGARET LIBERAL DEMOCRAT 380 ELECTED
HAYWOOD SUE LIBERAL DEMOCRAT 520 ELECTED
HUNT JULIE LIBERAL DEMOCRAT 405 ELECTED
LOWE DOUGLAS CHARLES TRADE UNIONIST AND SOCIALIST COALITION 178
MONK VALERIE ANN LIBERAL DEMOCRAT 387 ELECTED
MOODY GEOFF THE LABOUR PARTY CANDIDATE 268
Spoilt Papers: 46 29.53 percent Turnout -

Back to the top

Barnstaple Longbridge Ward - One Seat

Total Electorate: 842

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
KINGDOM SUE - 138
RUNDLE MALCOLM EDWARD LIBERAL DEMOCRAT 155 ELECTED
Spoilt Papers: 18 36.94 percent Turnout: -

Back to the top

Barnstaple Newport Ward - Five Seats

Total Electorate: 3610

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BUSH SALLY LIBERAL DEMOCRAT 577 ELECTED
CARTER JOHN LIBERAL DEMOCRAT 541 ELECTED
EASTAUGH MAVIS JACQUELINE LIBERAL DEMOCRAT 495
HAWORTH-BOOTH ROSIE THE GREEN PARTY CANDIDATE 444
KNIGHT RICKY THE GREEN PARTY CANDIDATE 661 ELECTED
MATHEWS JOHN VINCENT CONSERVATIVE PARTY CANDIDATE 798 ELECTED
WILLIAMS JULIAN LIBERAL DEMOCRAT 602 ELECTED
Spoilt Papers: 27 42.19 percent Turnout: -

Back to the top

Barnstaple Pilton Ward - Four Seats

Total Electorate: 3552

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
DAVIES LIZ LIBERAL DEMOCRAT 1086 ELECTED
ELKINS VAL LIBERAL DEMOCRAT 836 ELECTED
ROOME IAN LIBERAL DEMOCRAT 985 ELECTED
SCOTHON ANDREW ERNEST THE LABOUR PARTY CANDIDATE 364
VERNON FREDERICK BRUCE LIBERAL DEMOCRAT 877 ELECTED
Spoilt Papers: 114 43.41 percent Turnout: -

Back to the top

Barnstaple Yeo Valley Ward - Five Seats

Total Electorate: 3420

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BRENNAN CHRISTINE PATRICIA LIBERAL DEMOCRAT 666 ELECTED
BROWN LESLEY AVRIL LIBERAL DEMOCRAT 764 ELECTED
DYER PAUL CHARLES TRADE UNIONIST AND SOCIALIST COALITION 285
UPCOTT CATHERINE MARIE LIBERAL DEMOCRAT 554 ELECTED
UPCOTT STEPHEN PAUL LIBERAL DEMOCRAT 602 ELECTED
WINDSOR ARTHUR LIBERAL DEMOCRAT 606 ELECTED
Spoilt papers - 94 34.09 percent Turnout -

Back to the top

Berrynarbor - Nine Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BOWDEN LORNA EDITH RETIRED TEACHER PARISH COUNCILLOR RETURNED UNOPPOSED
RICHARDS DAVID ARTHUR - RETURNED UNOPPOSED
RICHARDS DAVID CLIVE - RETURNED UNOPPOSED
SUSSEX SUE - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Bishops Nympton - Ten Seats

Total Electorate: 820

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
ANDREWS GEORGE ALFRED - 127
BULLEN BOB - 78
CHANTER GARTH - 254 ELECTED
COWLING IAN PETER INDEPENDENT 159 ELECTED
CROWLEY FRED INDEPENDENT PROTECTION OF RURAL LIFE 130
HOSKIN SUSANNAH ELIZABETH - 242 ELECTED
PALMER BILL INDEPENDENT - NO TURBINES 147 ELECTED
SELLEY MERVYN JOHN - 204 ELECTED
SETHERTON ALAN JOHN - 222 ELECTED
SHAPCOTT NICHOLAS JAMES - 233 ELECTED
SIZELAND JOHN - 132 ELECTED
VERNEY DAVID INDEPENDENT 281 ELECTED
WOOLLACOTT MARK JAMES - 254 ELECTED
Spoilt papers - 15 54.15 percent Turnout -

Back to the top

Bishops Tawton - Nine Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BARBER SUSAN AGARD - RETURNED UNOPPOSED
HAMBLY RUPERT TREVAN - RETURNED UNOPPOSED
MCKERNAN SAM - RETURNED UNOPPOSED
TAYLOR JOHN WILLIAM - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Bratton Fleming - Ten Seats

Total Electorate: 786

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BALMAN JOHN HARD WORKING LOCAL FAMILY MAN 120
BENBOW FRANCIS NOLAN - 201 ELECTED
FREEMAN PETER HARPER - 66
HUXTABLE MICHAEL NORMAN - 200 ELECTED
KELLAWAY PAULA JAYNE - 327 ELECTED
LAURIE PETER JOHN - 94
MAXFIELD SUSAN MARGARET - 127
PROWSE MALCOLM STEPHEN - 330 ELECTED
RIDD-JONES ARTHUR JAMES - 294 ELECTED
SHAPLAND TERRANCE JAMES - 397 ELECTED
STEELE RAY - 175 ELECTED
TRIBE GEORGE LEONARD JAMES - 224 ELECTED
WITHEY COLIN RICHARD - 117
WORMS VAL - 220 ELECTED
WYATT SUE - 253 ELECTED
Spoilt papers - 4 66.79 percent Turnout -

Back to the top

Braunton East Ward - Six Seats

Total Electorate: 3249

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BONDS ROBIN JAMES CONSERVATIVE PARTY CANDIDATE 498 ELECTED
GILBERT IAN BRAUNTON VILLAGERS 485 ELECTED
KISSACK BARRIE VICTOR BRAUNTON FOCUS TEAM 350
KISSACK DOROTHY BRAUNTON FOCUS TEAM 349
LUCAS ROY CONSERVATIVE PARTY CANDIDATE 688 ELECTED
SHAPLAND RAY - 345
SMITH IAN STUART CONSERVATIVE PARTY CANDIDATE 448
SMITH SALLY ANNE CONSERVATIVE PARTY CANDIDATE 506 ELECTED
SNOOK ANTHONY CHARLES EDWIN THE BRAUNTON VILLAGERS 368
SPEAR DERRICK WILFRED JOHN BRAUNTON FOCUS TEAM 665 ELECTED
SPEAR ELIZABETH MARY BRAUNTON FOCUS EDITOR 652 ELECTED
WOODYER KEITH ROCHFORD CONSERVATIVE PARTY CANDIDATE 420
Spoilt Papers: 40 47.21 percent Turnout -

Back to the top

Braunton West Ward - Seven Seats

Total Electorate: 3399

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
ANDERSON ROBERT ALAN BRAUNTON VILLAGERS 601 ELECTED
BLACKMORE ELMA PATRICIA CONSERVATIVE PARTY CANDIDATE 605 ELECTED
CHESTERS JASMINE BESSIE CONSERVATIVE PARTY CANDIDATE 751 ELECTED
CHUGG CAROLINE JEAN CONSERVATIVE PARTY CANDIDATE 810 ELECTED
CORNICK ROGER JOHN BRAUNTON VILLAGERS 586 ELECTED
NEALE GERALDINE CONSERVATIVE PARTY CANDIDATE 439
SHAPLAND MARGUERITE DOROTHY LIBERAL DEMOCRAT 670 ELECTED
WELLSTEAD LINDA CONSERVATIVE PARTY CANDIDATE 475
WOODFORD CAROL ANN LIBERAL DEMOCRAT 543 ELECTED
Spoilt papers - 28 47.57 percent Turnout -

Back to the top

Brayford - Ten Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BARROW NORMAN JOHN LOCAL FARMER RETURNED UNOPPOSED
BODDINGTON ALAN - RETURNED UNOPPOSED
DART RAY - RETURNED UNOPPOSED
NADEN MICHAEL JOHN - RETURNED UNOPPOSED
SYMONS BRIAN JOHN - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Brendon - Seven Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
ADAMS SUSAN - RETURNED UNOPPOSED
BUTLER PETER DAVID - RETURNED UNOPPOSED
REYNOLDS IAN NICHOLAS - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Burrington - Nine Seats

Total Electorate: 445

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BAILEY PAUL ADRIAN MOLINEAUX - 196 ELECTED
EARNSHAW JACK LAWRENCE - 94
EVANS MIKE - 138 ELECTED
FRASER-SMITH BRIAN FRANK RETIRED FARMER AND MERCHANT 177 ELECTED
GRIFFITHS LIZ - 155 ELECTED
KEELEY PETER JOHN SELF EMPLOYED FARMER 152 ELECTED
MARRIOTT ROWAN JAMES - 130
PINCOMBE KEVIN ROY - 182 ELECTED
SHORT JOHN PICKARD - 183 ELECTED
SMALE PETER FARMER 150 ELECTED
WESTON TRUDY MARGARET - 199 ELECTED
Spoilt Papers: 1 64.27 percent Turnout -

Back to the top

Chittlehamholt - Three Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
MAY RICHARD - RETURNED UNOPPOSED
MOBERLY CHARLES ANTHONY HUDDART - RETURNED UNOPPOSED
SEAMAN SPENCE - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Chittlehampton - Eleven Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BROOKS SALLY LOUISE - RETURNED UNOPPOSED
DAVIES ALISON ROSALIND - RETURNED UNOPPOSED
EDWARDS MARIAN - RETURNED UNOPPOSED
GODDARD CHRISTINE DIANE - RETURNED UNOPPOSED
HOOPER HOWARD JOHN SCOTT RESIDENT AND HOMEOWNER OF CHITTLEHAMPTON RETURNED UNOPPOSED
IVES MARTIN JOHN - RETURNED UNOPPOSED
RAWLE BOBBIE - RETURNED UNOPPOSED
RUTLAND IVAN - RETURNED UNOPPOSED
WILLIAMS GUY STEVEN - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Chulmleigh - Twelve Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BRADY KEVIN RICHARD JOHN - RETURNED UNOPPOSED
CROFT SUE CONSERVATIVE PARTY CANDIDATE RETURNED UNOPPOSED
DARCH PAUL WILLIAM - RETURNED UNOPPOSED
FULLBROOK JESSIE IRENE - RETURNED UNOPPOSED
MACDONALD MAC - RETURNED UNOPPOSED
MOYSE SAM PUBLICAN RETURNED UNOPPOSED
PARSONS ALAN PHILIP - RETURNED UNOPPOSED
PHILLIPS DEBORAH MARY - RETURNED UNOPPOSED
PHILLIPS ED - RETURNED UNOPPOSED
PHILLIPS SIMON BLAKE - RETURNED UNOPPOSED
PINCOMBE KARA LOUISE - RETURNED UNOPPOSED
STONEMAN MARGARET ANNE - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Combe Martin - Twelve Seats

Total Electorate: 2287

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BARTLETT WENDY MARIA COMBE MARTIN TOGETHER 404
BATES ANDREW COMBE MARTIN TOGETHER 415 ELECTED
CLARK JULIA ANN INDEPENDENT 669 ELECTED
FLINT CLARE GWENDOLINE COMBE MARTIN TOGETHER 440 ELECTED
GUBB YVETTE GWENDOLINE INDEPENDENT 873 ELECTED
JAY ANDREW PETER COMBE MARTIN TOGETHER 520 ELECTED
JONES JOSIE COMBE MARTIN TOGETHER 612 ELECTED
LOVERING JOHN RETIRED 911 ELECTED
MULLINS KENNETH PATRICK COMBE MARTIN TOGETHER 492 ELECTED
PAYNE LINDA FRANCIS COMBE MARTIN TOGETHER 344
SELDON STEVE - 481 ELECTED
SIDEBOTTOM JILL - 585 ELECTED
SUSSEX SUE - 549 ELECTED
TILLYER TERENCE COMBE MARTIN TOGETHER 369
WARD JACKIE COMBE MARTIN TOGETHER 451 ELECTED
WHITE PAUL IAN COMBE MARTIN TOGETHER 406
YELTON ARFUR - 260
Spoilt Papers: 13 54.61 percent Turnout -

Back to the top

Countisbury - Four Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – INQUORATE - ELECTION TO BE RUN AGAIN

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
PILE ROBERT DONALD- - -

Back to the top

East and West Buckland - East Buckland Ward - Three Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BOYD MICHELLE ANN- - RETURNED UNOPPOSED
GREEN RACHEL LUCY - RETURNED UNOPPOSED
HOPPER KEITH ALAN VILLAGE RESIDENT. WEST BUCKLAND YOUTH LEADER RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

East and West Buckland - West Buckland Ward - Eight Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BUCKLEY MICK RETIRED COMPANY SECRETARY RETURNED UNOPPOSED
ELLIS PAUL ANDRE VIVIAN - RETURNED UNOPPOSED
HARTLEY RUPERT - RETURNED UNOPPOSED
MASON-THOMAS MARION - RETURNED UNOPPOSED
PARKIN JULIA MAY RETIRED RETURNED UNOPPOSED
PIKE SHIRLEY DIANNE MRS RETURNED UNOPPOSED
VICK JOHN FRANCIS HEADMASTER RETURNED UNOPPOSED
WITHERIDGE WILLIAM GEORGE FARMER RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

East Anstey - Eight Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BLAKE ROBERT JOHN - RETURNED UNOPPOSED
BROCK TRACY NICOLA - RETURNED UNOPPOSED
GILLETT CHARLES ANTHONY - RETURNED UNOPPOSED
NOON IAIN NICHOLAS - RETURNED UNOPPOSED
WHITE JOHN - RETURNED UNOPPOSED
WOOD PETER ROSKRUGE - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

East Down - Seven Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
FRY RICHARD MORLEY - RETURNED UNOPPOSED
KEMPF ELISABETH NESTA ANNE RETIRED RETURNED UNOPPOSED
MANT MICHAEL GEORGE - RETURNED UNOPPOSED
PRICE SANDRA WINIFRED - RETURNED UNOPPOSED
TARR RICHARD LAURENCE - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

East Worlington - Seven Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BUTT GRAHAM JOHN - RETURNED UNOPPOSED
FRYER SALLY PATRICIA - RETURNED UNOPPOSED
MILLS FANNY - RETURNED UNOPPOSED
RISDON PHILIP FREDERICK - RETURNED UNOPPOSED
SMYTH SYLVIA JEAN FARMER RETURNED UNOPPOSED
WALL TIM - RETURNED UNOPPOSED
WEBBER DEREK RICHARD RETIRED FARMER RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Filleigh - Seven Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEAT TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BOWEN ROGER ALLEN - RETURNED UNOPPOSED
COOK STEPHEN EDWARD - RETURNED UNOPPOSED
DENNIS IAN SYDNEY JOHN - RETURNED UNOPPOSED
HEWITT GORDON JAMES - RETURNED UNOPPOSED
SMALLEY PAUL HAYLOCK - RETURNED UNOPPOSED
WATTS ROGER HENRY - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Fremington - Bickington Ward - Three Seats

Total Electorate: 1619

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
CANN RODNEY SHERIDAN INDEPENDENT 553 ELECTED
DAVID PETER - 134
HOCKIN BRIAN DAVID - 425 ELECTED
HOLE JERRY LIBERAL DEMOCRAT 236
MCCORMACK-HOLE CAROL ANNE LIBERAL DEMOCRAT 397 ELECTED
Spoilt Papers: 10 48.49 percent Turnout -

Back to the top

Fremington - Fremington and Yelland Ward - Six Seats

Total Electorate: 3585

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BELL JAMES LEE - 729 ELECTED
BELL JOANNE INDEPENDENT 1124 ELECTED
BIEDERMAN FRANK LINDSAY INDEPENDENT 1441 ELECTED
GILL JOHN ANTHONY CONSERVATIVE PARTY CANDIDATE 432
HARRIS BOWSER PEOPLE NOT POLITICS 511 ELECTED
JONES DICK CONSERVATIVE PARTY CANDIDATE 510
SCOTT MYKA LOUISE - 706 ELECTED
TRAINOR MARTIN THOMAS FREMINGTON BORN AND BRED 416
TURNER ALAN JAMES - 402
WOOD TONY FREMINGTON IN BLOOM 578 ELECTED
Spoilt Papers: 29 54.06 percent Turnout -

Back to the top

Fremington - Roundswell Ward - Three Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BELL CLIFF - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Fremington Woodville Ward - Three Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BRAILEY DES   RETURNED UNOPPOSED
FLYNN JACKIE CONSERVATIVE PARTY CANDIDATE RETURNED UNOPPOSED
SHERBORNE BILL INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

George Nympton - Seven Seats

Total Electorate: 134

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
ALLEN LIZ CUSTOMER LIAISON OFFICER TRANSCO (RETIRED) 31
ALLEN TREVOR WILLIAM DISTRICT ENGINEERING MANAGER BRITISH GAS (RETIRED) 33 ELECTED
BANNISTER NEIL THOMAS - 38 ELECTED
BATEMAN IAN ROBERT - 28
BURBIDGE MARY BRIDGET - 39 ELECTED
BURBIDGE ROY NORMAN - 29
DEAN MARK ROBERT - 33 ELECTED
KING BRIAN ROBERT - 34 ELECTED
LEACH WILLIAM DAVID - 36 ELECTED
MILLER MIKE DAUKES - 47 ELECTED
Spoilt Papers: 2 56.72 percent Turnout -

Back to the top

Georgeham - Nine Seats

Total Electorate: 1178

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BARKER PAT - 323 ELECTED
DONOVAN PETER BARRY GARAGE PROPRIETOR VEHICLE TECHNITION (RETIRED) 192
GURNEY MARGARET HILDA RETIRED - (CHAIRMAN'S PA/SECRETARY) 195
HARRISON MIKE - 300 ELECTED
HOOD SAMANTHA JANE - 243 ELECTED
MASKELL STUART - 214 ELECTED
MEEK VERLIE ANNE - 222 ELECTED
SHORT EDWARD SAMUEL - 235 ELECTED
SLADE LESLEY CAROL - 402 ELECTED
SYMONDS JOHN KNILL - 428 ELECTED
TUCKER ROBERT GEOFFREY STEWART - 417 ELECTED
Spoilt Papers: 6 59.68 percent Turnout -

Back to the top

Goodleigh - Five Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES - INQUORATE - ELECTION TO BE RUN AGAIN

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
COLE JOHN HYWEL REES - -
THORNE NEIL ANDREW - -

Back to the top

Heanton Punchardon - Ten Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
ELLIOTT JEAN - RETURNED UNOPPOSED
GILKES LANCE STUART NEIL - RETURNED UNOPPOSED
JOSSELYN JOHN DAVID - RETURNED UNOPPOSED
MONK JOHN - RETURNED UNOPPOSED
YORKE ELAINE MARGUERITE - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Horwood, Lovacott and Newton Tracey - Horwood Ward - Two Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
SYMONS RICHARD JOHN - RETURNED UNOPPOSED
WILLIS MICHAELA JANE - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Horwood, Lovacott and Newton Tracey - Lovacott Ward - Three Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
EDSELL GEORGINA MADELINE - RETURNED UNOPPOSED
MOORE KENNETH WILLIAM - RETURNED UNOPPOSED
TILBURY BRIAN ROBERT - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Horwood, Lovacott and Newton Tracey - Newton Tracey Ward - Two Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES - REMAINING SEAT TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BELLEW PETER JAMES - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Ilfracombe Central Ward - Seven Seats

Total Electorate: 3549

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BLUNDELL MARGARET ANN ILFRACOMBE TOGETHER GROUP 452 ELECTED
COURTNAGE LYNDA ILFRACOMBE TOGETHER GROUP 627 ELECTED
FURBER ALBERT - 352 ELECTED
GEAR BERT ILFRACOMBE TOGETHER GROUP 541 ELECTED
HOLLOWAY NEIL THOMAS - 306
PEARSON FRANK ILFRACOMBE TOGETHER 649 ELECTED
SWAN JOHN ROBERT ILFRACOMBE TOGETHER GROUP 470 ELECTED
THOMAS ANNE INDEPENDENT 404 ELECTED
Spoilt papers - 42 29.53 percent Turnout -

Back to the top

Ilfracombe East Ward - Four Seats

Total Electorate: 1993

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
CRABB PAUL EDWARD ILFRACOMBE TOGETHER 411 ELECTED
DYMOND MICHAEL JAMES INDEPENDENT 362 ELECTED
EDMUNDS MIKE INDEPENDENT 524 ELECTED
HAYES ERIC STANLEY INDEPENDENT 87
HOLMES REG INDEPENDENT 274
HORNE ROBIN ILFRACOMBE TOGETHER 330
MARSHALL GARY INDEPENDENT 54
THOMPSON BOB ILFRACOMBE TOGETHER GROUP 362 ELECTED
YABSLEY PAUL INDEPENDENT 190
Spoilt Papers: 9 45.41 percent Turnout -

Back to the top

Ilfracombe West Ward - Seven Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
DONOVAN JANICE PATRICIA ILFRACOMBE TOGETHER GROUP RETURNED UNOPPOSED
DONOVAN ROD ILFRACOMBE TOGETHER GROUP RETURNED UNOPPOSED
FOWLER GEOFF ILFRACOMBE TOGETHER GROUP RETURNED UNOPPOSED
LEY RON ILFRACOMBE TOGETHER GROUP RETURNED UNOPPOSED
SQUIRES GEORGE - RETURNED UNOPPOSED
WEBB PHILIP ARTHUR ILFRACOMBE TOGETHER GROUP RETURNED UNOPPOSED
WRIGHT COLIN JOHN ILFRACOMBE TOGETHER RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Instow - Nine Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
CROMBIE NEIL KIRK - RETURNED UNOPPOSED
GREEN MICHAEL JOHN INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED
HARPER CHARLES DAVID NON POLITICAL RETURNED UNOPPOSED
JOHNS ANTHONY RICHARD - RETURNED UNOPPOSED
MOORES BRIAN - RETURNED UNOPPOSED
THOMAS BENJAMIN ARGUST - RETURNED UNOPPOSED
WHITE STEWART INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Kentisbury - Seven Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BARROW COURTNEY JOHN - RETURNED UNOPPOSED
DIXON CHARLIE - RETURNED UNOPPOSED
GRUNWELL JOHN MAURICE - RETURNED UNOPPOSED
MONROE JIM - RETURNED UNOPPOSED
PARKER DAVID LESLIE - RETURNED UNOPPOSED
PILE JIM - RETURNED UNOPPOSED
WRIGHT GARY JOHN - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Kings Nympton - Nine Seats- UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BAMFIELD STEPHEN ALASTAIR ELECTRICIAN RETURNED UNOPPOSED
GOVIER ANDREW - RETURNED UNOPPOSED
GOVIER LLOYD - RETURNED UNOPPOSED
HOPKINS-BURT MIKE - RETURNED UNOPPOSED
HOWLAND SARAH ELIZABETH - RETURNED UNOPPOSED
KENNERSON ANNE IRENE SITE CARETAKER RETURNED UNOPPOSED
KENYON HUGH MATTHEW - RETURNED UNOPPOSED
LAKE ADRIAN - RETURNED UNOPPOSED
SHORT MICHAEL JAMES - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Knowstone - Seven Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEAT TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BARFOOT BOB - RETURNED UNOPPOSED
BLACKBURN DARREN - RETURNED UNOPPOSED
HOWE COPPER HOUSEWIFE RETURNED UNOPPOSED
MORGANS DAVID BRYN RESIDENT OF THIS PARISH RETURNED UNOPPOSED
SMITH JOHN DEVLIN - RETURNED UNOPPOSED
STANBURY JOHN - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Landkey - Nine Seats

Total Electorate: 1571

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BEER RICHARD JOHN RETIRED FARMER 376 ELECTED
GRAVELL DAVID GEORGE - 198
LANE GLYN - 485 ELECTED
MORTON LYNN - 361 ELECTED
PROWSE RICHARD JOHN - 299 ELECTED
RIPPON MICHAEL ROY - 331 ELECTED
ROGERS PETER JOHN - 287 ELECTED
THORNE RICHARD - 311 ELECTED
WILLIAMSON PAUL IAN - 251 ELECTED
WILLOUGHBY LEONARD - 298 ELECTED
Spoilt papers - 30 53.02 percent Turnout -

Back to the top

Loxhore - Five Seats

Total Electorate: 152

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
DELVE CAROLE ANNE - 81 ELECTED
INGRAM ROBERT ANTHONY INDEPENDENT 79 ELECTED
MATTHEWS MICHAEL ALEXANDER - 87 ELECTED
MCLAURIN HEDLEY DAVID - 42
NICHOLLS CAROLE ELIZABETH - 80 ELECTED
SHAPLAND STEVEN - 54 ELECTED
Spoilt papers - 1 74.34 percent Turnout -

Back to the top

Lynton and Lynmouth - Twelve Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BISHOP DEREK CHARLES - RETURNED UNOPPOSED
BOWDEN CHRISTINE GWYNETH FLORIST RETURNED UNOPPOSED
GURNEY JULIAN OWEN - RETURNED UNOPPOSED
HIBBERT SUZETTE ELIZABETH - RETURNED UNOPPOSED
HOBBS BARRY - RETURNED UNOPPOSED
HOWELLS BRINLEY HAMES HOTELIER RETURNED UNOPPOSED
PARKER TIM INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED
PEACOCK BERNARD JAMES - RETURNED UNOPPOSED
RIGBY IAN - RETURNED UNOPPOSED
RODWAY ELIZABETH ANN - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Marwood - Nine Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEAT TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BIGGE TOM RETIRED FAMILY DOCTOR RETURNED UNOPPOSED
DARLING MICKY THE GREEN PARTY CANDIDATE RETURNED UNOPPOSED
DARLING SHEELAGH FRANCES - RETURNED UNOPPOSED
GLANVILLE JAN - RETURNED UNOPPOSED
LATHAM COLIN GEOFFREY - RETURNED UNOPPOSED
MAY RICHARD NORMAN - RETURNED UNOPPOSED
TAMLYN GORDON RICHARD CHARTERED BUILDER RETURNED UNOPPOSED
WALLIS CHRIS - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Meshaw - Five Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – INQUORATE - ELECTION TO BE RUN AGAIN

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
- - - -

Back to the top

Molland - Eight Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BARROW DAVID GREENSLADE - RETURNED UNOPPOSED
DART WILLIAM JOHN FARMER RETURNED UNOPPOSED
MILTON REX WILLIAM ANDREW FARMER/LANDOWNER RETURNED UNOPPOSED
PEARSON TREVOR JOHN - RETURNED UNOPPOSED
PETTS BARRIE WILLIAM - RETURNED UNOPPOSED
STEVENS STEWART THOMAS RICHARD - RETURNED UNOPPOSED
THORNE ROBIN DESMOND FARMER RETURNED UNOPPOSED
WILCOCK PHIL - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Mortehoe - Nine Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEAT TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BARRON DAVID JOHN - RETURNED UNOPPOSED
BOND ELAINE AMANDA - RETURNED UNOPPOSED
COOK KEVIN GEORGE SCHOOL TEACHER RETURNED UNOPPOSED
DUFFIELD DONALD - RETURNED UNOPPOSED
RICHARDS JON BIG FAT 6FT RETURNED UNOPPOSED
WEBB GREGORY - RETURNED UNOPPOSED
WILKINSON MALCOLM ANDREW - RETURNED UNOPPOSED
WOODMAN STEPHEN JOHN - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

North Molton - Eleven Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – INQUORATE - ELECTION TO BE RUN AGAIN

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
DUNN JEREMY THOMAS - -
GAMMON KEN - -
PROCTER RONALD LESLIE - -

Back to the top

Parracombe - Seven Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
DUNCAN MALCOLM HOOD - RETURNED UNOPPOSED
GOODE UDA CHRISTEL BETTINA - RETURNED UNOPPOSED
HOLLAND ALAN - RETURNED UNOPPOSED
MOORE BRIAN CHARLES - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Pilton West - Five Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
ADAMS PAUL STUART GILES - RETURNED UNOPPOSED
MAY ANDREW JOHN - RETURNED UNOPPOSED
MAY MICHAEL - RETURNED UNOPPOSED
ROSE DAVID CHARLES - RETURNED UNOPPOSED
SAUNDERS PETER - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Queens Nympton - Two Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BAILEY SEAN LAURENCE - RETURNED UNOPPOSED
GAY ROGER MERVYN - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Rackenford - Seven Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
CHILD SARAH - RETURNED UNOPPOSED
LAMB GRAHAM EDWIN - RETURNED UNOPPOSED
LANE MICHAEL - RETURNED UNOPPOSED
MORRISON BRIAN - RETURNED UNOPPOSED
PHILLIPS FREDERICK ALAN FARMER/CONTRACTOR RETURNED UNOPPOSED
STONE ANDREW - RETURNED UNOPPOSED
WARNE STEWART - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Rackenford Creacombe Ward - One Seat - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
COX JENIFER SUSAN- - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Romansleigh - Five Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BERE DAVID HERBERT - RETURNED UNOPPOSED
CHUDLEY LINDA RUTH HOUSEWIFE FARMER RETURNED UNOPPOSED
CHUDLEY MAUREEN EMILY MARGERY - RETURNED UNOPPOSED
LEWINGTON ANITA - RETURNED UNOPPOSED
SPARKES TREVOR LAWRENCE - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Rose Ash - Seven Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BARTHRAM DERICK PHILLIP LANDOWNER CONTRACTOR RETURNED UNOPPOSED
CODY BILL - RETURNED UNOPPOSED
COLE MICHAEL CHARLES - RETURNED UNOPPOSED
FERGIE DAVID HENRY - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Satterleigh and Warkleigh - Three Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEAT TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
DRZAZGA-DONALDSON MAREK BOGUSLAW JAN POTTER SELF-EMPLOYED RETURNED UNOPPOSED
DUNAWAY LESLEY RETIRED NHS MANAGER RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Shirwell - Seven Seats

Total Electorate: 344

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
CONIBEAR BERT - 115 ELECTED
FRIEND JAMES DAVID - 121 ELECTED
HAYWARD MICHAEL GEORGE - 87
INCLEDON NICOLA LOUISE - 127 ELECTED
LEWIS DEBBIE - 110 ELECTED
PELLING RICHARD FRANCIS - 95 ELECTED
PINE MARK ROBERT - 133 ELECTED
TUCKER DEAN TEACHER/TRAINER 129 ELECTED
Spoilt papers - 3 65.12 percent Turnout -

Back to the top

South Molton - Twelve Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BUSHELL MATTHEW THOMAS INDEPENDENT CANDIDATE RETURNED UNOPPOSED
GOODMAN DAVID JAMES INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED
KINGDON MARTIN JAMES - RETURNED UNOPPOSED
LOCK CHRISTINE ELIZABETH LIBERAL DEMOCRAT RETURNED UNOPPOSED
LOCK STEPHEN WILLIAM LIBERAL DEMOCRAT RETURNED UNOPPOSED
MCCOOL RAE INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED
MOORE JOHN INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED
SEWELL SUE LIBERAL DEMOCRAT RETURNED UNOPPOSED
SMALE MICHAEL ROGER JOHN INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED
WAY MERVYN FREDERICK INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED
WHITE STEPHEN STANDING AS AN INDEPENDENT COUNCILLOR RETURNED UNOPPOSED
WORDEN DAVID JOHN LIBERAL DEMOCRAT RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Swimbridge - Eight Seats

Total Electorate: 840

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BARTLETT MEL LOCAL FARMERS WIFE 264 ELECTED
CLARKE JUDITH MARY - 160 ELECTED
CLARKE YVES DANIEL - 137
COMERFORD ANDREW STEPHEN - 206 ELECTED
COOPER STEVEN - 116
DAY SIMEON - 226 ELECTED
DODD GEOFF INDEPENDENT 157 ELECTED
HAYES JOHN - 299 ELECTED
HAYWARD MO - 152
KING BOB INDEPENDENT 161 ELECTED
KNILL DARREN JOHN - 138
MCLAUGHLIN IAN ANDREW - 165 ELECTED
SPOILT PAPERS - 17 59.17 percent TURNOUT -

Back to the top

Tawstock Rural Ward - Four Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEAT TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BELL CLIFF - RETURNED UNOPPOSED
LINES NORMAN GEORGE - RETURNED UNOPPOSED
SHORT NIGEL PICKARD - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Tawstock Urban Ward - Seven Seats - UNCONTESTED

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BRAILEY DES - RETURNED UNOPPOSED
HARDY JOHN MICHAEL THOMAS FOUNDER OF THE TARKA FOUNDATION. INDEPENDENT RETURNED UNOPPOSED
HARPER YVONNE WINIFRED - RETURNED UNOPPOSED
MILLER CATHERINE JANE - RETURNED UNOPPOSED
NORMAN JEAN - RETURNED UNOPPOSED
THORNE CHRISTINE HELEN - RETURNED UNOPPOSED
THORNE FRANK FARMER RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Trentishoe - Three Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES - INQUORATE - ELECTION TO BE RUN AGAIN

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
- - - -

Back to the top

West Down - Eight Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
DREW ROY ALFRED - RETURNED UNOPPOSED
KING CAROLE - RETURNED UNOPPOSED
OADES ERNEST KEITH - RETURNED UNOPPOSED
OADES JANET ELISABETH - RETURNED UNOPPOSED
SQUIRE SUSAN - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Westleigh - Eight Seats - INSUFFICIENT CANDIDATES – REMAINING SEATS TO BE FILLED BY CO-OPTION

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
DART PAULINE - RETURNED UNOPPOSED
MARSHALL BRUCE MARTIN - RETURNED UNOPPOSED
MAY JOHN - RETURNED UNOPPOSED
MOORES BRIAN - RETURNED UNOPPOSED
PARKS ANNE MICHELE - RETURNED UNOPPOSED
PEEL DUNCAN - RETURNED UNOPPOSED

Back to the top

Witheridge - Ten Seats

Total Electorate: 1123

SurnameFirst NamesDescriptionNumber of Votes
BRADFORD JACKY - 223 ELECTED
BROWN ROBERT KEVIN - 186
DEVONSHIRE LAURENCE JOHN - 214 ELECTED
GOODWIN CLAIRE - 292 ELECTED
HANBURY FRED - 262 ELECTED
HARDY GERRY - 178
KERSHAW CHRIS RETIRED 263 ELECTED
LEA STEPHEN ANTHONY - 174
LOOSE VIC SEMI-RETIRED POSTMASTER 304 ELECTED
MANNING GERALD CYRIL - 261 ELECTED
MARTIN EDWARD JOHN DOUGLAS - 270 ELECTED
NURNEY MICHAEL - 125
STANBURY MARY RUTH - 196 ELECTED
TAYLOR DAVID CHARLES - 221 ELECTED
Spoilt Papers - 35 52.36 percent Turnout -